Od Dobrzan do Siemuszowej: 1999 – 2022“

(Plenery malarskie „Grupy Julka“z PLSP im. Constantina Brancusiego w Szczecinie.)

22 września w „Galerii Otwartej“ na skwerze Guido Recka obok szkoły miało miejsce otwarcie wystawy wyboru prac plenerowych uczniów Plastyka działających na przestrzeni lat w „Grupie Julka“.

„Grupa Julka“ – grupa twórcza powołana do życia i prowadzona przez mgr Stanisława Kokolusa, nauczyciela PLSP w Szczecinie. Nazwa grupy nawiązuje do innego nauczyciela malarstwa z Plastyka, nieżyjącego Juliusza Wierzbickiego. Tworzą ją uczniowie PLSP, którzy chcą i lubią malować bezpośrednio na łonie natury i w tym celu kilka razy w roku wyjeżdżają na plenery malarskie.

Grupa powstała w 1999 roku a pierwszy plener odbył się w Dobrzanach. Bezpośrednim impulsemjej zaistnienia była chęć zebrania funduszy do zabezpieczenia ruiny zabytkowego kościółka w Szadzku. Udało się to osiągnąć po 10 latach.

Pierwsze plenery odbywały się w okolicach Dobrzan, gdzie młodzi artyści mogli liczyć na wsparcie finansowe ówczesnych burmistrzów. Tak jest do dzisiaj. Przez kilka lat „Grupa Julka“ wspólnie z młodzieżą z Greifswaldu brała udział w plenerach po obu stronach granicy. Od 10 lat organizowane są również plenery w Bieszczadach we wsi Siemuszowa koło Sanoka.

Podczas 23 lat istnienia „Grupy Julka powstało około 3000 prac, w plenerach wzięło udział ponad 400 uczniów, odbyło się około 120 plenerów, warsztatów i kilkadziesiąt wystaw.

Michał Biernacki

Wystawa współfinansowana ze środków Miasta Szczecin