Ilustracje, które wykonuję są graficznym odzwierciedleniem oraz interpretacją wybranych tekstów, wierszy, książek, baśni. Ilustracja pozwala mi na przekazanie swojej własnej wersji popularnych tekstów kulturowych, mogę pokazać znane wszystkim historie za pomocą najróżniejszych technik ilustracyjnych, jednocześnie stawiając oglądającego w miejscu, z którego ja sam patrzę na świat.

Marcel Jarocki

Ilustracje Marcela mają osobliwy, klimatyczny charakter. Inspiruje się opowieściami, stąd ilustracje do bajek i baśni ale lubi też rozwijać własne pomysły i historie. Osobiste odczucia i emocje przekłada na piękne, wizualne obrazy. Zachęca widza do wejścia w świat fantazji, który tworzy i przed nim otwiera. Marcel jest bardzo szybkim i zręcznym rysownikiem. Mam przyjemność obserwować jak ciągle się rozwija i wzbogaca swój warsztat plastyczny. Dobrze się czuje pracując zarówno na papierze jak i w środowisku cyfrowym. Tworzy wysokiej jakości projekty a jego talent i zaangażowanie są widoczne w każdej pracy.

Jolanta Podwalska
nauczyciel projektowania graficznego

„Chwilówka” rozpoczyna nowy rok wystawą ilustracji Marcela Jarockiego, ucznia trzeciej klasy. Na wystawie zawisło raptem sześć prac (wykonanych podczas ferii świątecznych) ale to wystarczy, by uznać je za intrygujące i warte uwagi. Realizacje Marcela – choć wykonane w technikach cyfrowych, to kompletnie pozbawione są irytującej „komputerozy” czyli nadmiaru tanich efektów narzędzi komputerowych, ładowanych bez ładu i składu. Świat Marcela jest całkowicie odległy od foliowego efekciarstwa wypełniającego ekrany większości jego rówieśników. Ilustracje do kilku bajek mają w sobie jakąś wewnętrzną radość i uśmiech, są bez zbędnej kokieterii naturalnie przyjazne widzowi. Prace wykonywane z lekkością, jakby dystansem – niemal nonszalancją. Środki formalne najprostsze, nieprzegadane, dobierane ze smakiem i trafnie. Mam nadzieję, że to nie ostatnia wystawa Jarockiego w „Chwilówce”.

Michał Biernacki